Google+ Followers

czwartek, 1 grudnia 2016

Czapka z motywem warkocza - jak zrobić

  Czapkę z motywem warkocza zrobiłam w jeden wieczór z włóczki Everest, na drutach nr 5 z żyłką. Motyw warkocza jest bardzo łatwy, raport wzoru to 3 oczka lewe i 8 oczek prawych. Z tego rozliczenia wynika, że aby zrobić czapkę liczba oczek musi być podzielna przez 11. Moja czapka ma 55 cm w obwodzie i 22 cm na wysokość. 



Mój przepis na czapkę:

1. Na druty z żyłką nr 5 nabrać 66 oczek, przerobić ok. 6 cm ściągaczem. Ja robiłam 1/1 , 1 oczko prawe, 1 lewe.
2. Na wysokości 6 cm zaczyna się wrabianie warkocza, czyli: 3 oczka lewe, 8 oczek prawych, 3 oczka lewe, 8 oczek prawych (6 powtórzeń).
3. 1,2,3, 4 rząd oczka prawe nad prawymi, lewe nad lewymi.
4. W 5 rzędzie zaczyna się krzyżowanie oczek warkocza, czyli: po przerobieniu 3 oczek lewych nabrać na drut pomocniczy z tyłu robótki 2 oczka, kolejne 2 oczka przerobić na prawo, następnie przerobić na prawo 2 oczka z drutu pomocniczego; nabrać na drut pomocniczy 2 oczka prawe z przodu robótki, przerobić kolejne 2 oczka na prawo,  2 oczka z drutu pomocniczego przerobić na prawo.  Potem znów 3 oczka lewe i krzyżowanie warkocza , 3 lewe ...
5. Powtarzać te 5 rzędów, na odpowiedniej wysokości, u mnie 22 cm, trzeba robótkę zakończyć, zostawić dosyć długą nitkę (posłuży do zszycia czapki).
6. Ostatni krok - zszycie czapki. Ja zrobiłam to tak, że nabrałam na igłę każde oczko, potem całość mocno ścisnęłam i kilkakrotnie przeszyłam. Powstało takie zakończenie jak na zdjęciu poniżej.



Czapka fajnie wygląda też z pomponem, ale ja nie lubię czapek z pomponami, więc dla siebie nie zrobiłam. Zostało mi jeszcze trochę włóczki, więc zrobiłam do kompletu mitenki. Takie długaśne, żeby zakrywały całe paluchy.




A tak się starałam, żeby tej dziureczki koło palucha nie sfocić ;))). Nic to, podszyje się i będzie dobrze ;)))). Dodam jeszcze, że włoczka cieplutka i mięciutka, w dodatku dosyć wydajna.