poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Spódnica na letnie dni

  Od jakiegoś czasu mam przeogromną ochotę na szycie, w zakamarkach szaf i szafeczek mam mnóstwo starych i nowo kupionych materiałów, które czekają na swoje pięć minut. Niestety, z szyciem u mnie jest tak, że muszę dostać tzw. natchnienia i chęci rozkładania całego majdanu w takim miejscu, gdzie nikomu z domowników nie będzie to przeszkadzało. Ostatnio mobilizuje mnie jeszcze niedomykająca się szafa, w która poupychałam wszystkie przydasie robótkowe i nowe materiały. dzisiaj najprostsza z możliwych spódnica. szyta z dwóch kawałków materiału.
  Spódnica szyta jest z ciekawego, cieniowanego materiału, który dołem jest maszynowo haftowany. Materiał ciekawy i miał jeszcze ciekawszą cenę, aż całe 6 zł za metr. Spódnicę uszyłam z dwóch kawałków materiału, przy czym pierwszy z wszytą gumką jest węższy od drugiego o 10 cm, co daje efekt lekkiego przymarszczenia. Poszewkę zrobiłam z tego samego materiału, dołem dosztukowałam go, a co, jak oszczędnie, to do końca! Spódniczka jest luźna, w sam raz na upalne lato. 


A tu rzut na moją oszczędną podszewkę ;))

środa, 12 sierpnia 2015

Jak zrobić wdzianko metodą od góry.

  Wdzianko zrobiłam z antybakteryjnego akrylu, szydełkiem nr 3,5 , słupkami, metodą od góry.  Przody i dekolt wykończyłam oczkami rakowymi. Sznurki do wiązania zrobiłam z 3 oczek słupków , wiązanie jest pod biustem, dzięki czemu sylwetka jest ładnie podkreślona.Szydełkowanie z tak bajecznie kolorowej włóczki to była czysta przyjemność. Wdzianko jest doskonałym dodatkiem na chłodniejsze letnie dni lub wieczory, idealnie komponuje się z moim ulubionym jeansem. 


 Jak zrobić takie wdzianko? To bardzo proste. Wszystko zależy od tego jak duży planujemy dekolt.
Robótkę trzeba podzielić na 4 części: 2 rękawy , tył i 2 przody, pomiędzy nimi dodajemy oczka dla wyrobienia reglanu oraz formujemy dekolt. Czyli wygląda to tak:

Robimy 82 oczka łańcuszka i zaczynamy pierwszy rząd słupkami w następujący sposób:
- 1 oczko przodu, oczko łańcuszka, 20 oczek rękawa, oczko łańcuszka, 40 oczek tyłu, oczko łańcuszka, 20 oczek rękawa, oczko łańcuszka, 1 oczko przodu.
- drugi rząd robimy tak samo, tylko  dodajemy z każdej strony, gdzie jest łańcuszek po 1 oczku, czyli rozszerzamy robótkę, a dla wyrobienia dekoltu dodajemy 1 lub dwa oczka, w zależności od tego jak głęboki ma myć dekolt. Ja dodawałam po jednym, a przy  końcu po dwa i po trzy oczka.

Poniżej zamieściłam graficzną rozpiskę, która nie jest idealna, ale osoby obeznane z robótkami, będą wiedziały o co chodzi. Rozpiska przyda się też mi na przyszłość, bo z doświadczenia wiem, że po czasie człowiek zapomina co i jak robił, jeśli nie robi tego w ilościach hurtowych.


czwartek, 6 sierpnia 2015

Różany zapach

  Naturalny różany zapach jest bardzo prosty do zrobienia we własnym zakresie. Wystarczy słoiczek o ładnym kształcie, płatki róż i sól, i jeszcze jakaś inwencja twórcza w zakresie przyozdobienia wieczka od słoika. Najlepsze do tego celu są róże o silnym aromacie, chociaż te mniej pachnące też oddadzą swój zapach, który będzie po prostu mniej intensywny, dodatkowo zapach można wzmocnić skórką z limonki lub z cytryny albo pomarańczową. Ja jeden słoiczek zrobiłam z samych płatków różanych, a drugi z dodatkiem limonki. Wieczka zamaskowałam wytworami szydełkowymi.





Czapeczki na pokrywki słoików zrobiłam na szydełku z kordonka, czerwoną zwykłymi słupkami, a ta z różą, siateczką z 5 oczek łańcuszka i ozdobioną słupkami z pikotkiem na środku. Sznureczek zrobiłam ze słupków, które na końcu pofalowałam przerabiając w jednym oczku 10 oczek słupków (5 razy). Całość lekko nakrochmaliłam jakimś gotowym preparatem.


   Powiem szczerze, że efekt wart zachodu, bo zapach jest wspaniały :)).